Záleží vám na vašej finančnej situácii a vôbec sa vám nedarí ušetriť nejaké peniaze nazvyš? Šetriť nie je vôbec náročné. Dokážete to aj bez veľkého uťahovania opaskov. Skúste týchto osem tipov:

Majte prehľad o vašich nákladoch

Viete, koľko peňazí miniete za mesiac? Robte si prehľad, respektíve zoznam všetkého čo nakupujete, koľko a za akú sumu. Určte si nejaký časový horizont, napríklad mesiac a hľadajte v zozname trhliny.

Odkladajte si 10% zo mzdy

Z každej jednej výplaty si odložte 10%. Je dobré, ak si ich vložíte napríklad na sporiaci účet alebo na podúčet, a tým si ich oddelíte od bežného účtu. Nemali by ste na ne siahnuť, mali by vám slúžiť ako rezerva pre prípad núdze. Samozrejme prípadom núdze sa nepovažuje kúpa nového telefónu, či notebooku.

Výbery z bankomatov uskutočňujte len zo svojho bankomatu

Poplatky za výbery z bankomatov iných bánk sú o dosť vysoké. Snažte sa radšej vyberať len z bankomatov vašej banky. Možno budete musieť viac prejsť, ale tým urobíte niečo pre svoje zdravie a zároveň aj peňaženku.

Pozor na kreditky

Kreditná karta nie je výhodná, jedná sa skôr o drahý úver. Preto nie je výhodné prostredníctvom týchto kariet platiť. Často si nimi kupujeme veci, ktoré v skutočnosti ani nepotrebujeme a čo je najhoršie ani na ne nemáme. Kupujte si len to, na čo reálne máte.

Zrušte povolené prečerpanie účtu

Povolené prečerpanie, tzv. kontokorent je podobne ako kreditky veľmi nevýhodný. Pokiaľ máte k dispozícii peniaze navyše, je pravdepodobné, že na ne aj siahnete. Koľkokrát ani nezaregistrujete, že ste v mínuse a upozorní vás o tom až vaša banka. Takisto platí, že si kupujte len to, na čo v danom momente máte.

Pred nákupom si napíšte zoznam, čo chcete nakúpiť a držte sa ho

Jedným z najjednoduchších spôsobov ako ušetriť peniaze v obchode je písať si zoznam potravín. Ak by ste si ho nenapísali, je pravdepodobné, že by ste toho kúpili oveľa viac. Nestačí si holen napísať, veľmi dôležité je riadiť sa ním.

Vytrieďte si dom, byt aj šatník

Vytrieďte si vašu domácnosť,  šatník a všetko, čo už nenosíte alebo nepoužívate predajte. Buď niekomu z rodiny, blízkych alebo aj úplne cudzím ľuďom prostredníctvom inzertných portálov či bazárov na Facebooku. Sú rôzne bazárové stránky a to čo vy nepotrebujete sa môže niekomu práve hodiť .

Prestaňte fajčiť a piť alkohol

Bežný fajčiar denne minie cca 3€ za krabičku cigariet. Za mesiac to činí až 90€. Nie je to len drahé, ale aj zdraviu škodlivé. Všetko je to o zvyku, tak si treba len zvyknúť nefajčiť. Ušetríte peniaze a môžete si tým predĺžiť svoj život. Takisto to platí aj pri alkohole. Koľko pív denne vypijete? Len si to pekne prerátajte.